Osiągnięcia naszych uczniów
(wiecej)
PSP w Żdżarach
Zapraszamy na naszą nową Stronę WWW, Serwis powstaje wraz z Biuletynem Informacji Publicznej. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość - cześć materiałów jest jeszcze w fazie przygotownia. (wiecej)
Zapraszamy do Galerii zdjęć
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną Interntową, galerią zdjęć, etc (wiecej)
Zapraszamy do zapoznania się z życiorysem naszej Patronki
Błogosławiona Franciszka Siedliska - Maria od Pana Jezusa Dobrego PasterzaNadanie imienia Błogosławionej Publicznej Szkole Podstawowej w Żdżarach miało miejsce 16 czerwca 2002r (wiecej)

Konkursy, wycieczki szkolne i inne wydarzenia
ROK SZKOLNY 2018/2019

Pożegnanie 8 klasy.

18 czerwca 2019r. w naszej Szkole odbyło się pożegnanie klasy ósmej. Młodsi koledzy i koleżanki z humorem pożegnali ósmoklasistów. Życzyli im samych dobrych chwil i szóstek w nowych szkołach. Uczniowie najstarszej klasy również pożegnali się krótkim występem artystycznym z swoimi kolegami, koleżankami, nauczycielami i pracownikami obsługi. W niejednym oku zakręciła się łza ze wzruszenia ale tak już jest, że jedni odchodzą a inni przychodzą.

Podsumowanie II semestru roku szkolnego 2018/2019
18 czerwca 2019r. w naszej Szkole odbył się apel na którym zostały rozdane nagrody i dyplomy za udział w konkursach:
- Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus z matematyki
- Szkolny Konkurs Informatyczny dla klas VI - VIII
- konkurs wiedzy ekologicznej EKOTEST
- konkurs czytelniczy
- konkurs na zbiórkę surowców wtórnych (baterie, makulatura, puszki)
- konkursów zbiórka nakrętek
W PSP w Żdżarach od wielu lat przeprowadzane są akcje ekologiczne zbiórki surowców wtórnych: makulatury, puszek aluminiowych, baterii. Akcje spotykają się z dużym zainteresowaniem dzieci. Warto dodać, że nie byłoby tego osiągnięcia bez włączenie się w te działania rodziców.
W bieżącym roku szkolnym grono wyróżniających się w akcjach uczniów otrzymało nagrody rzeczowe w postaci książek o tematyce ekologicznej i innych upominków.
Fundatorem nagród w konkursie surowców wtórnych był Burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą p. Mariusz Dziuba.
Wszyscy nagrodzeni byli bardzo zadowoleni ze swoich nagród.
GRATULUJEMY !


Jak nie czytam, jak czytam!
W czwartek 13 czerwca 2019r. w naszej szkole odbyła się akcja pt.: "Jak nie czytam, jak czytam!".

Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki tak, by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką. Bowiem kto w młodości nie odnajdzie radości z czytania, ten bardzo rzadko staje się aktywnym czytelnikiem w dorosłym życiu.

Symbolem akcji jest bicie rekordu liczby uczniów czytających w jednym momencie, ale tak naprawdę chodzi o budowanie pozytywnego wizerunku książki i promocję czytelnictwa.

W naszej szkole czytali uczniowie i nauczyciele . Wszyscy uczestnicy akcji byli w dobrych humorach, a dodatkowe atrakcje  urozmaiciły nasze spotkanie na szkolnym korytarzu. W przyszłym roku też będziemy aktywni z książką.


Dzień Mamy.

W poniedziałek 27 maja 2019r. miała miejsce uroczystość Dnia Matki w klasie II.
Wszystkie mamy przybyły na zaproszenie dzieci. Uczniowie przedstawili krótki program artystyczny i wręczyli kartki z życzeniami oraz słodki upominek - osobiście przygotowane i udekorowane kruche ciasteczka.

Wyjazd integracyjny do Sadkowic.

21 maja uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Ewy Sochy i Elżbiety Dziuby pojechali do Zespołu Szkół w Sadkowicach z programem musicalowym „Szkoła tańca”. Program przygotowała z uczniami klasy VI, VIII i VII pani Ewa Socha. Młodzież zaprezentowała 6 układów tanecznych, a także energetyczne i popularne piosenki. Pokaz spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem widzów „od przedszkola do.. gimnazjum”, bo cała szkoła przyszła oglądać występy naszych uczniów. Zostali oni nagrodzeni burzliwymi oklaskami i wysłuchali wiele komplementów. Ponadto odbyło się spotkanie integracyjne. Uczniowie klasy VII z Sadkowic wraz z wychowawcą i rodzicami, zaprosili na poczęstunek, wręczyli pamiątkowe upominki, ale także zaproponowali mecz towarzyski w piłkę nożną. Chłopcy z naszej szkoły z ochotą przystali na propozycję i przy dopingu dziewcząt wygrali z gospodarzami. Nawiązały się nowe znajomości, może przyjaźnie, było miło i było warto tam pojechać.


Wycieczka do Ojcowa.
29 kwietnia uczniowie naszej szkoły z klas II - VIII wybrali się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego pod opieką pp. K. Włodarczyk, I. Babis oraz A. Blaszki. Mimo, że w drodze pogoda nie dopisywała, na miejscu niebo się rozjaśniło i mieliśmy okazje podziwiać uroki tego najmniejszego parku narodowego w Polsce bez potrzeby otwierania parasolek. Razem z przewodniczką zwiedziliśmy mury Zamku na Pieskowej Skale oraz Jaskinię Łokietka, do której musieliśmy wspinać się dobrą godzinę. Poza tym widzieliśmy Maczugę Herkuleska i Bramę Krakowską oraz wiele innych ciekawych formacji skalnych. Pani przewodniczka opowiedziła nam wiele ciekawych legend i przesądów zwiazanych z parkiem. Nie lada atrakcją okazało się źródełko miłości, którego wodom przypisuje się niewykłe własciwości - uczniowie chętnie chlapali się kroplami wody ze źrodła w nadziei, że zapewnią im dostatek miłości i szczerej przyjaźni. Nie obyło się również bez kupowania wielu pamiątek  w lokalnych sklepikach. Na tym niestety trzeba było zakończyć naszą wyprawę.


Konkurs "Zwierzęta, które nas otaczają"

Dnia 28 marca 2019r. 6 uczniów naszej szkoły (3 osoby z VII klasy i 3 osoby z VIII klasy) wzięło udział w międzyszkolnym konkursie wiedzy o zwierzętach. Konkurs odbył się w MGOK- u w Nowym Mieście nad Pilicą. Konkurs składał się z trzech etapów, w których należało udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące psa, kota, świni i krowy. Rywalizacja była ogromna, bo wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani ale zwycięska drużyna była tylko jedna: MY.
Wygraliśmy telewizor, który wręczył nam sam Pan Burmistrz Mariusz Dziuba. 
Były też nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników konkursu. Nasza uczennica Natalia Rataj otrzymała również nagrodę dla najbardziej aktywnego uczestnika konkursu. Brawo !!!
Do konkursu dzieci przygotowała p. Iwona Babis.
GRATULUJEMY :)))
Dyskoteka Walentynkowa

Samorząd Uczniowski ze swoim Opiekunem p. Agatą Socha przygotował specjalne obchody Walentynek. Trochę po terminie ale nie dało się wcześniej, bo 14 lutego już był zarezerwowany na inne uroczystości szkolne. 

Była oczywiście poczta walentynkowa 14 lutego, a ponadto 19 lutego klasy I – VIII miały swój kolorowy dzień. Każda klasa ze swoim wychowawcą zaprezentowała się w wylosowanym kolorze. 

Po lekcjach odbyła się dyskoteka walentynkowa dla klas IV – VIII. Na sali dominowały czerwone balony. Odbyły się, także konkursy np. prezentacji talentów wokalnych z poszczególnych klas. Nagrodą były tematyczne balony: z napisami, rysunkami, ze świecącymi diodami. Opiekę sprawowały panie: p. A. Socha, p. A. Blaszka, p. K. Kucharska i p. G. Wąsikowska.


Zawody piłkarskie Turniej Młodych Widzewiaków CUP 2019

W ostatnią sobotę ferii tj. 09.02.2019r. 10 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bł. Franciszki Siedliskiej w Żdżarach wzięło udział w VIII edycji zawodów piłkarskich pod nazwą Turniej Młodych Widzewiaków Rawa CUP 2019. W turnieju wzięło udział 20 drużyn z powiatu rawskiego i powiatów ościennych.
Zawody miały na celu propagowanie zdrowego stylu życia, przekazywanie pozytywnych wzorców kibicownia i rywalizacji sportowej.
Organizatorem tego sportowego wydarzenia było stowarzyszenie sympatyków Widzewa Łódź FC Rawa Mazowiecka. Honorowy patronat nad sobotnią imprezą  sprawował Burmistrz Rawy Mzowieckiej Piotr Irla.
Drużyna naszej szkoły zajęła w tym turnieju zaszczytne II miejsce i otrzymała z rąk pana Burmistrza Puchar, a wszyscy zawodnicy koszulki i worko - plecaki.
Opiekę nad uczniami w tym dniu sprawowała pani Katarzyna Kucharska oraz rodzice uczniów - zawodników, którzy wzięli udział w tym turnieju.
Koncert muzyczny.
23 stycznia 2019r. w naszej szkole odbył się koncert filharmoników warszawskich. Podczas koncertu dzieci poznawały rodzaje głosu ludzkiego, a także zgłębiały tajniki zawodu muzyka - wokalisty.
Koncert muzyczny.

Dnia 17 grudnia 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie z muzyką klasyczną. Dzieci poznały budowę i brzmienie puzonu. Nastroje w muzyce wyczuwały w czasie opowiadania renifera o Mikołaju. Świetnie bawiły się przy piosence "Betlejemskie pole śpi."Żywa lekcja historii - występ grupy "ARKONA"

Dnia 14 grudnia 2018roku do PSP w Żdżarach przybyła grupa rekonstrukcyjna "ARKONA" z Torunia z żywą lekcją historii, przybliżając uczniom naszej szkoły czasy zaborów i okres odzyskania niepodległości przez Polskę. Stroje, uzbrojenie i inne rekwizyty oraz uczestniczenie dzieci w widowisku z pewnością przyczyniły się do lepszego zrozumienia i zapamiętania treści historycznych nawet przez najmłodsze dzieci.


Występu Koła Tanecznego w SOSW w Nowym Mieście.

5 grudnia 2018r. uczniowie koła tanecznego wraz z opiekunami pp. I. Babis i K. Włodarczyk wybrali się na gościnne występy do Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie wzięli udział w obchodach Europejskiego Tygodnia Autyzmu. Przed wychowankami, gronem pedagogicznym, pracownikami i zaproszonymi gośćmi zaprezentowali dwa tańce: poloneza i krakowiaka, po których otrzymali gromkie brawa. Mimo ogromnego stresu występ zakończył się pomyślnie. Następnie wystąpili uczniowie innych nowomiejskich szkół. Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek. 
DZIĘKUJEMY OŚRODKOWI SZKOLNO - WYCHOWAWCZEMU W NOWYM MIEŚCIE ZA ZAPROSZENIE I SERDECZNE PRZYJĘCIE. Wycieczka do Łodzi.
4 grudnia 2018r. uczniowie PSP w Żdżarach wybrali się na wycieczkę do Łodzi. Głównym punktem wycieczki był spektakl "Królowa Śniegu" w Teatrze im. Stefana Jaracza.
"Królowa Śniegu" to opowieść o miłości, przyjaźni i dorastaniu do odpowiedzialności, ale też o rozpoznawaniu dobra i zła w świecie w którym coraz trudniej być dzieckiem.
Wspaniałe stroje oraz piękna scenografia sprawiły, iż dzieci z zachwytem oglądały spektakl.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy uwielbiany przez wszystkich Mc Donald's w Rawie Mazowieckiej.


Koncert pieśni patriotycznych.

Dnia 29 listopada 2018r. w naszej szkole odbył się koncert pieśni patriotycznych. Uczniowie klas IV - VIII zaprezentowali różne pieśni patriotyczne - każda klasa wykonała inną pieśń. Do wspólnego śpiewu włączyli się również uczniowie z innych klas i nauczyciele.
To była piękna lekcja muzyki patriotycznej.
Koncert muzyczny.

21 listopada 2018r. odbył się drugi koncert muzyczny dla oddziałów przedszkolnych.
Tym razem z bajką o kocie dzieci przenosiły się w świat muzyki ilustracyjnej i poznały altówkę. Artyści bardzo chwalą dzieci z naszych oddziałów za wspaniałą percepcję muzyki i aktywność.
Następny koncert już w grudniu.

Wycieczka do Radomia.

9 listopada 2018 roku odbyła się wycieczka oddziału przedszkolnego i klasy III do Radomia na zajęcia edukacyjne " Od ziarenka do bochenka".
Dzieci praktycznie poznawały etapy powstawania pieczywa, zawody z tym związane i narzędzia pracy. Zwiedziły skansen Muzeum Wsi Radomskiej i "obowiązkowo" były w Mc Donalds.
Kierownikiem wycieczki była J. Kucińska i opiekunem p. K. Wróblewska - Pietrucha.Wycieczka do Filharmonii Narodowej.

4 listopada 2018 roku odbyła się wycieczka do Warszawy. Głównym celem wycieczki był koncert w Filharmonii Narodowej pt.: "Sto lat, Polsko! Sto lat", w wykonaniu Orkiestry i solistów Wojsk obrony Pogranicza. 
Uczniowie klas IV - VIII zwiedzili też Zamek Królewski.
Bilety na koncert sponsorowane były przez Komisję Alkoholową przy Urzędzie Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą.
Organizatorem wycieczki była J. Kucińska, a opiekunkami pp. A. Socha i A. Plichta.
 


"Żywa" lekcja historii.
26 października 2018 roku w naszej Szkole odbyła się "żywa" lekcja historii. Grupa Artystyczna "Rekonstrukto" z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przygotowała program upamiętniający 123 lata walki o wolność Narodu Polskiego. Grupa ta zaprezentowała uczniom program 
"Ku niepodległej - opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę".

Zaprezentowano lekcję historii, stroje z epoki: szwolażer, powstaniec, kosynier, oficer I brygady Legionów Polskich oraz kolekcję replik broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej.Wycieczka - zwiedzanie Bunkrów w Konewce.

W roku 100 - rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie PSP w Żdżarach 25.10. 2018 roku wybrali się na wycieczkę do Konewki, aby zwiedzić Bunkry z czasów II wojny światowej. Uczniowie zapoznali się z historią walk na terenie Spały i okolic. Trasa turystyczna udostępniona do zwiedzania obejmuje schron kolejowy, schron techniczny, a także ekspozycje militariów i wystawy okolicznościowe upamiętniające walki o wolność Narodu Polskiego.Koncert muzyczny.

18 października 2018roku odbył się koncert muzyczny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych w wykonaniu filharmoników warszawskich.
Ewaluacja zajęć dowiodła jak dzieci zaangażowane były na zajęciach. Zapamiętały nawet włoskie, trudne określenie wydobywania dźwięku na kontrabasie " pizzicato".

Wycieczka do Konewki, Inowłodza.

W dniu 16 października 2018roku grupa 18 uczniów z klas I - IV wyjechała na wycieczkę. Na początku zwiedzali zabytkowy Kościół pod wezwaniem św. Idziego w Inowłodzu. Dzieci podziwiały masywne mury wzniesionego na wzgórzu Kościoła w stylu romańskim. Później obejrzały ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego. Warto dodać, że w tych miejscach są nagrywane sceny do serialu "Korona Królów".
Następnie grupa pojechała do Konewki gdzie razem z przewodnikiem zwiedziła potężny żelbetenowy niemiecki schron kolejowy o długości 380 metrów. Dzieci mogły obejrzeć pozostałości broni i wyposażenia żołnierzy polskich i niemieckich.
Kolejnym punktem wycieczki były Groty Nagórzyckie. Są to sztuczne wyrobiska będące pozostałością kopalni piasku. Przewodnik przybliżył dzieciom legendy o Zbóju Madeju i Diable Nagórzyckim.
Później uczniowie spacerowali po Rezerwacie " Niebieskie Źródła" i podziwiali ciekawe zjawiska krasowe - wywierzyska o turkusowej barwie.
Na koniec dzieci zwiedziły Skansen Rzeki Pilicy, na terenie którego znajdują się: budynek dawnego młyna wodnego, zabytkowa 120 -letnia poczekalnia z przystanku kolejowego " Wolbórka", budynek dawnej carskiej toalety i wartownia ze Spały. W Skansenie zobaczyły bogatą ekspozycję militarną z czasów II wojny światowej.
Warto dodać, że pogoda tego dnia była wspaniała - typowa złota polska jesień.
Organizatorem wycieczki była p. Iwona Babis. Opiekę sprawowała również p. Barbara Dziuba.


Wycieczka do Muzeum Oskara Kolberga

27 września 2018r. dzieci były w Muzeum Oskara Kolberga na zajęciach edukacyjnych " Kolbergowe bajanie". Poznały regionalne bajki z bardzo dużym akcentem na morały z nich wypływające.
Poznały też efekty pracy takich zawodów jak: etnograf, pisarz, rzeźbiarz, malarz, kompozytor. Wrócimy tam jeszcze, aby zobaczyć co mogą nasze sprawne ręce.

Wycieczka do Arboretrum.
21 września 2018r. dzieci z "zerówki" były w Arboretrum w Rogowie na zajęciach edukacyjnych. Przyrodę poznawały poprzez obcowanie z przyrodą. Poznały ciekawe rośliny i zwierzęta, a także pracę przyrodników.